Operacija kuka često je neizbježna kada dođe do ozbiljnih problema s kukom. Postoje dva glavna razloga zbog kojih ljudi idu na ovu operaciju:
1. Artroza kuka
Artroza kuka jedan je od najčešćih razloga za operaciju. Kada se hrskavica u zglobu kuka istroši, dolazi do ograničenja pokreta i pojave jakih bolova. U početku se simptomi mogu ublažiti fizikalnom terapijom, ali kako bolest napreduje, bol postaje nepodnošljiva, ometajući san i znatno smanjujući kvalitetu života. U ovom stadiju operacija postaje neizbježna.
Operacija se izvodi u ortopedskoj bolnici, pri čemu se zamjenjuju oba dijela zgloba – dio na zdjelici i dio na natkoljenici. Zahvati su uglavnom minimalno invazivni, što znači da se minimalno oštećuju okolna tkiva, a životni vijek proteze je uglavnom oko 20 godina.
- Cementna proteza: Ova vrsta proteze se ugrađuje starijim osobama (65-70+ godina). Cement, kao vrlo snažno “ljepilo”, učvršćuje protezu, omogućujući osobi vrlo brzo potpuno opterećenje operirane noge.
- Bescementna proteza: Ugrađuje se mlađim osobama (do cca 65 godina). Pretpostavlja se da će mlađe osobe, nakon 20 godina, možda morati zamijeniti protezu, a bez cementa to može biti lakše izvedivo.
Rehabilitacija nakon ugradnje proteze zbog artroze:
Rehabilitacija nakon ugradnje proteze kuka zbog artroze obično je brza i uspješna jer su ligamenti i mišići oko zgloba minimalno oštećeni. Ako se ugrađuje bescementna proteza, pacijent ne smije odmah punim opterećenjem stati na nogu. Potrebno je postupno, uz pomoć hodalice i štaka, svakodnevno povećavati opterećenje dok se ne postigne bezbolno puno opterećenje. Uz postepeno opterećenje, obavezno se moraju provoditi vježbe za jačanje mišića nogu i zdjelice. Kod loše odrađene rehabilitacije, osoba često ima probleme u vidu bolova, nemogućnosti stajanja na nozi te se proteza može rasklimati što uzrokuje ponovnu operaciju kuka.
2. Prijelom zgloba kuka
Prijelom zgloba kuka, odnosno natkoljenične kosti u predjelu glave ili vrata, drugi je najčešći razlog za operaciju. Zbog složenosti prijeloma, operacija se provodi u traumatološkoj bolnici, gdje se obavlja veći rez i ugrađuje proteza kuka. Ako je potrebno, ugradi se i gama čavao, koji prolazi kroz cijelu natkoljeničnu kost, osiguravajući joj dodatnu čvrstoću. Gama čavao može biti dugačak ili kratak, ovisno o mjestu prijeloma.
Rehabilitacija nakon ugradnje proteze zbog prijeloma:
Rehabilitacija nakon ovakve operacije znatno je teža zbog većeg oštećenja tkiva. U prvim danima, pacijent ne smije punim opterećenjem stati na nogu, već se postupno, svakodnevno, noga se sve više opterećuje uz odgovarajuće vježbe. Izuzetno je važno započeti s rehabilitacijom odmah nakon operacije kako bi se spriječila atrofija mišića i osigurao što brži povratak svakodnevnim aktivnostima.
Ako Vi ili Vaši bližnji trebate pomoć u rehabilitaciji nakon operacije kuka, nemojte čekati da mišići oslabe i da nastanu problemi. Obratite nam se, a mi ćemo Vam pomoći da se brzo i učinkovito vratite u formu.